Carmina Burana (gyulai bemutató)
Bemutató: 1988. június 22. Gyulai Várszínház
Előadásszám: 2
Alkotók, szereplők:
Műleírás:
1803-ban, a Benediktbeuren bencés kolostorban egy középkori, XII—XIII. századi kéziratot találtak, mely latin és középfelnémet nyelven írt szerelmi és diákdalokat tartalmazott. Ebből a gyűjteményből Orff kiválasztott 25 szöveget, erre írta kantátáját, a Carmina buranat 1936-ban. A bevezető hatalmas kórustétel Fortuna istenasszonyt idézi, akinek mindenhatósága mindenki sorsát irányítja.
A „Primo vere" többrészes dalsorozat a természet megújulása, a tavasz érkezése, friss levegője, üde és tiszta hangja bemutatására. Szólóénekek, kórustételek és tavaszi körtánc váltogatják egymást.
In taberna – kocsmajelenet. Ezekben a dalokban középkori diákénekek, bordalok, csúfondáros, humoros és vidám nóták füzére vonul fel. Nagyszerű baritonszólók és egy falzett tenor éneke emelkedik ki a sorból. Ezt a középrészt az „In taberna quando sumus" kórus zárja le.
Szerelmi dalok a következő sorozat témája. A középkori szerelmi líra gyönyörű példái, gyönyörű kórusszámok zárják az „Ave formosissima” szövegével és a Vénusz dicséretét zengő sorok: „Menüs generosa”. A mű Fortuna keretének újabb fordulatával zárul, ahogy kezdődött, a szerencse forgandó, hol fenn, hol lenn.
Eck Imre másodszor készít koreográfiát Orff: Carmina burana c. zenéjére, új feldolgozásban.
Sajtó, kritika:
Major Rita // Dunántúli Napló, 1989. március 3.