Európai koreográfusok estje – három egyfelvonás balett
Figyeljetek egymásra (Listen to this Image) · 7 · Egy hangulat (One Cue)
Bemutató: 2004. április 23. Pécsi Nemzeti Színház
Sajtó, kritika:
Három hangulat – Pécsi balettest nemzetközi szervezésben
Holland, finn és Angliából hazatért magyar táncművész koreográfiájára állt össze a Pécsi Balett ma esti bemutatója, amelyen a modern táncjáték izgalmasan új technikáit ismerhetjük meg.
Három rövid (15-20 perces), de annál mozgalmasabb táncjátékból áll az Európai koreográfusok estje, melyet ma a Pécsi Nemzeti Színházban 19 órától láthatunk.
– Az uniós csatlakozásra jött létre ez a nemzetközi bemutató. Tudni kell azt is, hogy a holland táncművészet a modern irányzatok fellegvára, és a finn Jorma Elo, valamint Neel Verdoom is a tulipánok földjéről érkezett, a Pécsi Balett társulata pedig erre a stílusra alapozott éveken át, vagyis ennél tökéletesebb találkozást el sem lehet képzelni – mondja az estről elöljáróban Keveháti Gábor, a PNSZ balettigazgatója. – Ami a kontinensen a táncművészetben újdonságként megjelenik, azt ily módon szeretnénk eljuttatni a pécsiekhez, ugyanakkor a táncosainknak is borzasztóan sokat hoz ez. Úgy jellemezhetnénk, mintha a Real Madrid, vagy a Milan edzője jönne egy-egy bajnokira felkészíteni a város focicsapatát – tette hozzá a balettosok vezetője. A vendégkoreográfusok közül Jorma Elot, az Egy hangulat című táncjáték készítőjét ismerhetjük már a Beszélő testek című korábbi összeállításból. Most Csajkovszkij zenéjére egy látványos, érzelmes zárótáncot alkotott.
Neel Verdoorn a holland Djazzex együttes táncosaként és koreográfusaként lett világhírű, ezúttal Figyeljetek egymásra címmel az emberi kapcsolatokból villant fel érdekes epizódokat.
Kun Attila Angliából hazatérve ezzel a 7 című munkájával tavaly a szakmát és a közönséget is döbbenetes új élményekkel gazdagította a budapesti Trafóban: teljesen új felfogásban uralva táncosaival a teret.
Mészáros B. Endre // Új Dunántúli Napló, 2004. április 23.
Színlap, műsorfüzet, plakát:
Figyeljetek egymásra (Listen to this Image)
Bemutató: 2004. április 23. Pécsi Nemzeti Színház Nagyszínháza
Előadásszám: 4
Alkotók, szereplők:
koreográfus: Neel Verdoorn
zeneszerző: Ernst Reijseger
zeneszerző: Kevin Volans
asszisztens: Spala Korinna
asszisztens: Daczó Eszter
jelmeztervező: Tresz Zsuzsa
Műleírás:
Ha szeretünk másokkal kapcsolatot teremteni / Ha szükségünk van a közelségükre / Ha nem tudunk ezen érzés nélkül élni / Az érzékeinket kellene használnunk / Lásd a zenét / Halld a képet / Érezd a gondolatot – Neel Verdoorn
Fotók:
7
Bemutató: 2004. április 23. Pécsi Nemzeti Színház Nagyszínháza
Alkotók, szereplők:
koreográfus: Kun Attila
zeneszerző: Virgács (Németh Imre)
asszisztens: Kovács Dóra
próbavezető balettmester: Spala Korinna
jelmeztervező: Tresz Zsuzsa
szereplők:
Góbi Rita, Czebe Tünde, Hucker Katalin, Dér Dalida, Vincze Balázs, Szalka Krisztián, Lencsés Károly, Nagy AndrásMűleírás:
A 2003-ban a PR-evolution Dance Company számára koreografált darabom alapkoncepciója nem változott. Központban a mozgás, a test és annak minden rezdülése, ami lehet harmonikus, disszonáns, gyors-lassú, energikus, vagy akár elengedett. Párhuzamok épülnek és fosztanak szél, majd épülnek újra... Izmok feszülnek és engednek egymásnak külön, vagy éppen közös utakat keresve... Ezt az elképzelésemet gazdagítja, hogy a darabom találkozott új, tehetséges testekkel – a Pécsi Balett művészeivel – és általuk új energiákkal, amelyek mássá teszik 7 című alkotásomat. – Kun Attila
Egy hangulat (One Cue)
Bemutató: 2004. április 23. Pécsi Nemzeti Színház
Előadásszám: 4
Alkotók, szereplők:
koreográfus: Jorma Elo
asszisztens: Daczó Eszter
asszisztens: Góbi Rita
jelmeztervező: Andréa T. Haamer
Műleírás:
Két évvel ezelőtt született meg a diagnózis: „akut gyulladás az ízületekben". Táncos volt, és hirtelen szinte járni sem tudott erős fájdalmak nélkül. Mindenki azt mondta neki, örökre elfelejtheti a táncot. De ö elhatározta, hogy újra táncolni fog, az orvosok meggyőződése ellenére is. Ma már újra profi táncművész. Azáltal, hogy csodálatosabban táncol, mint valaha, oly sok inspirációt ad nekem! Éppúgy, mint a Pécsi Balett táncművészei, akikkel együtt dolgoztam. Úgy vélem, ez az, ami a tánc iránti elhivatottságot jelenti. Bárcsak ma este én is ott lehetnék a színpadon a táncosokkal... – Jorma Elo